RE: posao u hr ...

#16 von Morska vila , 17.07.2009 09:15

imam jednog frenda kojemu je to valjda životni san

on si je to zamislio ovak
kupit zemljište negdje na moru, sagraditi kuću sa apartmanima, iznajmljivati apartmane, sve dakako o vlastitom trošku i s vlastitom radnom snagom
daklem..on sam plus još jedno 10 levata fušera

kad sam mu spomenula građevinske dozvole, pristupne ceste, priključke za komunalije, to je tek dio što se gradnje tiče
pa onda uporabna dozvola, pa ispunjavanje onih ugostiteljsko-turističkih standarda, održavanje apartmana, turističke takse i porezi
plus sukobi sa lokalnim moćnicima
najlakše je otvoriti poduzeće,to obaviš u roku sat vremena

nekakmi se čini da je puno naših koji si tak planiraju poput uspavanih ljepotica ,nikak im objasnit da se u hrvatskoj plaća porez,i pristojbe isto kao u njemačkoj,da moraš platit sve priključke, dozvole,inspektore i inspekcije
da nije baš onak: evo me,došo sam i gradit ću kako hoću i radit ću kako ja hoću
na to se odmahuje rukom..ma nije to ništa
dok se ne proba

Morska vila
Besucher

#17 von Susi , 17.07.2009 09:57

E jebiga, kada jos neki imaju u glavi da je dolje divlji balkan i da za nista ne trebas dozvole i slicno.
Dolje je gori nego ovdje, em trebas dozvole, em mora nos onome pasat koji izdaje dozvole.
Ja razmisljam o tome dolje pocet nekaj u vezi wedding-planera.
Na nasem podrucju ima samo neke fusarice koje mogu ili ovo ili ono, ali nikako u kompletu.

Susi  
Susi
Besucher

#18 von Morska vila , 17.07.2009 12:35

iskustvo

jedan nadobudni otvorio je pizzeriu u vrlo posjećenom turističkom mjestu
nije uložio neku ogromnu lovu...nekih 10 tisuća tadašnjih dm

radila je čitavih 10 mjeseci
ispočetka je bilo sve ok, bilo je i posla, radilo se i zarađivalo
e ondak nakon nekih pola godine počele su dolazit inspekcije
inspekcija rada, higijeničari, poreznici,komunalni inspektori
jedni za drugim
kak je ovaj ispravljao greške..npr. nema kvačicu za tašnicu u ženskom wc-u
tako su stizale i kazne
jer nema mogućnosti ispravka, pa da inspektor dođe provjeriti, pa ak nije popravljeno naplati se kazna
nego se kazna piše odmah

čovjek se držao one : konkurencija oživljava poslovni život
ali domaći su se držali one : konkurenciju uništi, otjeraj, uglavnom riješi je se

Morska vila
Besucher

#19 von oko , 17.07.2009 14:46

Zitat von opicen
haha moje lose iskustvo .. pa zamisli da je obnova u punom jeku i sve klapa..dokad?
naravno dok se ja ne ukljucim ...
krenuo val neplacanja,izdas racun,drzava hoce po svaku cijenu porez (mwst) bez obzira naplatio ja ista ili nista ... zatvorili mi firmu bez moga znanja(kao 60 dana u blokadi,,porez) a meni propalo 200000 DM koje vise nisam mogao ni tuziti ..jedino privatno kao vlasnik firme za mogucu stetu po obracunu sudskog vjestaka ..hahahha
a istovremeno firme koje su meni bile duzne 2-3 god(u blokadi) postoje jos i dan danas ...i jos su u crvenom ,neprekidno 10-12 god. i njih nitko ne zatvara ..jbg.popusio sam 6-7 god. na toj epizodi
17 ljudi radilo i moj materijal..7-8 mj pa izracunaj koliko me zaduzila hrvatska
i onda me zuja pita zasto ih ne volim ...pa zna se

Sorry ,al imas krivi nik,ti nisi opicen ti si lud

I jos bi radio ponovo u Hrvatskoj,odi na pregled prvo

oko
Besucher

#20 von opicen , 17.07.2009 15:10

radio s krivim ljudima u krivo vrijeme .... sad ispipavam teren zadnjih par god. iiiii nista nisam nasao da bi bilo prihvatljivo

opicen  
opicen
Besucher

#21 von oko , 17.07.2009 15:10

Otvorit obrt,firmu,uopce nije neki problem.Imamo cak i program HITRO HR koji je dobar nacin za privuc naivne ulagace i one koji misle da imaju dovoljno love da mogu sve kupit.I tak krene se,nasi ljudi,oni izvana obicno misle da je ovdje eldorado(posebno (Susi) .Sve je to ovdje dobro uredjeno,zakoni su oke,propisi takodje,dosta toga prilagodjeno EU standardima.Manje vise svi uspiju otvorit i pocet radit.Ako se radi o javnoj djelatnosti(kafic ,restoran,motel) e onda tu pocnu problemi,naravno da te puste da krenes,a onda pocnu inspekcije,sto kaze Vila.Al ne dolaze oni zato sto rade svoj posao,vec u svakom poslu postoji loby(mafija organizirana) koja te stisne i unisti.To je tak po malim mjestima,gdje nemaju mafijozi vremena za sitne obrtnike.u vecim gradovima je drugacije,od pritiska razno raznih inspekcija,do otovorenog reketarenja,i sve pod sponzorstvom drzave.
Ako se radi o tihom obrtu,razno razne male privatne tvornice,usluzne djelatnosti,mafiju bas to ne zanima,vrti se mala lova.Al tu su drugi problemi,a to je placanje.Rok placanja je sada i do godinu dana,u boljim slucajevima sest mjeseci,ali svoje obaveze moras podmirit u roku od 30 dana.A kako ces platiti ako tebi ne placaju ?Konzekvence se znaju,pljenidba,stecaj itd. Gdje je tu mafija ? Opet drzava,ona je najveci duznik,ona najkasnije placa ili ne placa,ona odredjuje pravila igre i drzi ih se samo kad su njeni interesi u pitanju.Bas sam citao kako je sad za vrijeme recesije i u Njemackoj frka zbog placanja,al maximalni rok je 61 dan,sto je nezabiljezeno od proslog rata.Da je tako kod nas,mi bi cvjetali

oko
Besucher

#22 von opicen , 17.07.2009 15:12

lako tebi..ti jaja prodajes za gotovinu ...

opicen  
opicen
Besucher

#23 von zuja , 17.07.2009 18:15

Zitat von bookkeeper

Zitat
cestitam zuji sto je opet nasla vezu na daljinu

nemoj se previse uzrujavati zbog Zujine veze, dal je na daljinu ili blizinu, neznas ni ti nit bilo tko drugi..
dali "opet" ili je ona stara
nek vas to ne zamara...malo ste stariji moglo bi vam srceko odkazat
sorry Opiceni tema nek ide dalje...

zuja
Besucher

#24 von Susi , 17.07.2009 20:05

Zitat von oko
I tak krene se,nasi ljudi,oni izvana obicno misle da je ovdje eldorado(posebno (Susi)

A da mi ovo malkice objasnis? Daleko smo mi od Elodrada.....
Na temelju cega si zakljucio da ja tako mislim?

Susi  
Susi
Besucher

#25 von Misko , 17.07.2009 20:50

Zitat von opicen
nema uspjesnog bez blagoslova politike ili lokalne ekipe ..

-zelis rec crkve?

-vama bi vise pasalo da je kod nas divlji zapad u poslovanju kako je i nekada bilo.

-svatko tko ima malo soli u glavi bi morao imat u vidu ako vec nesto otvara da to onda bude kako triba i prije otvaranja se raspitat o svemu i ne samo o zaradi vec i proradit na poboljsanju i ucit na tudjim greskama.Na kraju krajeva svi znamo gdje to otvaramo pa mi je smijesno kad se neki bunu.

-zakon je zakon-bez obzira sta iza naseg stoji mafija,manipulacija i korupcija kako vi spominjete al ipak taj zakon treba postivat pa cete vidit da nikome nece bit lose.Nema onda toga ko ce te unistit doti tebe samoga.

-a i sta ocekivat od naseg ugostiteljstva ako je u nekoj rupi il zabiti a nije sezona???
-pa tu nema posla pravo ni u spici sezone a kamo li u zimu.

-i to nije ulaganje u Hrvatsku vec ulaganje u osobnu buducnost

Misko
Besucher

#26 von bookkeeper , 17.07.2009 21:49

Zitat von zuja

Zitat von bookkeeper

Zitat
cestitam zuji sto je opet nasla vezu na daljinu

nemoj se previse uzrujavati zbog Zujine veze, dal je na daljinu ili blizinu, neznas ni ti nit bilo tko drugi..
dali "opet" ili je ona stara
nek vas to ne zamara...malo ste stariji moglo bi vam srceko odkazat
sorry Opiceni tema nek ide dalje...

nemoj ni ti, samo sam cestitao, prigodno je temi

bookkeeper  
bookkeeper
Besucher

#27 von opicen , 18.07.2009 00:03

i bokki svasta sazna

opicen  
opicen
Besucher

#28 von oko , 18.07.2009 11:06

Eto ja bas bio u zadruzi na sastanku.Svi kukaju ,zale se,na drzavu ,na ministre,na vrijeme,na boga .Ja se smjeskam i mislim si,sto je ovim ljudima.Kazu opet ce traktorima u metropolu,prosvjedovat.Kazem ja gdje cete ljudi opet traktorima,dizel vam je skup,daleko vam je,vozite se traktorima satima,nedaju vam ni vode kad ozednite,onda vas lijepo sprase,obecaju vam i brda i doline i vi se vratite ,neki sretni neki nesretni datim obercanjima.Ajte vi lijepo autobusima i vlakom.Uzmite jaja od mene,i kad oni van da vam daju lazna obecanja,a vi po njima jajima.Traktor i tako ne mozete baciti ni na koga.I tak sam sklopio posao,meni opet dobro,dao sam jaja jeftinije,po kunu komad,mucka jaja su pozeljnija,al sto ja mogu kad su kod mene friska

Pa ti opiceni razmisli o mojim jajima pusti gradjevinu na miru,tu ti je mafija

oko
Besucher

#29 von opicen , 18.07.2009 11:23

hvala oko ali nek se netko drugi brine o tvojim jajima ...
meni su i moja dovoljna briga

opicen  
opicen
Besucher

#30 von oko , 18.07.2009 11:28

Ha nista onda,ali ak te opet netko prevesla,sjeti se ti mene

oko
Besucher

ajmo se igrat
Provokacije...

Xobor Xobor Forum Software