RE: mi i oni

#16 von Susi , 23.01.2010 22:03

Ne varam se, znaju samo slavit ako su pod susom...dozivila par puta. Na pocetku je uvijek sve nekako
smrznuto a onda cim se malo popije je sve veselije i veselije. Pabemmumisa, zar je uvijek alkohol potreban da
se opuste?????

Jedan primjer kaj se svatova tice: Vjencali se nasi kumovi (on Hrvat a ona Njemica), posto je bila mjesana
publika su zeli bend koji zna i hrvatske i njemacke pjesme odsvirati.
Ben malo ovo malo ono, ali primjecuju decki da se Njemci isto vise pale na hrvatsku glazbu tako da su
na kraju krajeva samo jos nase pjesme pjevali.
Vjencanje je bilo super.

E da, onda sam bila jednom pozvana u turske svatove od radnog kolege. Mislila sam ja da ce bit dobre klope
pa nisam bas i toliko jela. Dodjemo mi u dvoranu, valjda negdje oko 1000 gostiju bili pozvani a i dosli kad ono
stize klopa na plasticnom tanjuru. Kiselo zelje, neko narezano meso i uz to komacid kruha. Samo smo dobili to i nikaj vise.....
I ja sam otisla do Mc Drek poslje tih svatova.....

Kaj ja ne kuzim, zakaj oni ne slave toliko dugo? Mislim sada na Njemce...kod njih je pretezno oko ponoci fajrunt, dok se kod nas
onda tek pravo pocne.
Svi sa posla su se cudili da smo mi legli ujutro u pola devet u krpe......nama je to bilo totalno jasno.

Susi  
Susi
Besucher

#17 von Susi , 23.01.2010 22:05

Zitat von oko
E da sjetio sam se i jednog neobicnog obicaja kojem sam prisustvovao kod mladenaca.
Drugi dan poslije vjencanja,u 16 h pred njihovim stanom na ulazu u zgradu skupilo se poveliko drustvo.Prijatelji,rodbina,susjedi,svatko je donio nesto od keramike ili porculana(mislim dal je pravi porculan nisam siguran) i onda se pocelo razbijat.Letili su servisi za jelo,case,flase,vaze,wc skoljke....uglavnom opci kaos.Kak mi je bilo zao svega sto su porazbijali,mogo sam to sve kuci ponijeti,sve novo .Uglavnom poprilicna gomila razbijenog.E sad je fora da to mlada mora sve pokupit i pocistit,kao nek zna sto je ceka u braku.I takooo

To ti se zove Polterabend, ali cudi me da je to bilo poslje vjencanja...inace se to prije vjencanja radi.
I koliko ja znam moraju to oboje pokupit i pocistit... Ali smije samo samo porculan bacat, nikakvo staklo.
Meni su ti Polterabendi uvijek dobri kada se moram rjesit starih salica ili tanjura ili druge keramike.

Susi  
Susi
Besucher

#18 von Kamilica , 23.01.2010 22:07

ma meni je ok da svatko slavi onoliko dugo koliko zeli
ja se uzasavam svatova kod nas na selu kad darove namjerno stave u 4 ili 5 ujutro tak da jadni ljudi ne mogu ici kuci prije
a onda se prica po selu... jooj kak je super svadba bilaaaaa svi su bili do zore tamo, ama bas svi... a pol ljudi pogotovo starijih sjedi sa zastavama na pola koplja

Kamilica
Besucher

#19 von oko , 23.01.2010 22:12

Da ima i kod nas cudnih obicaja.
Jednom sam bio u Varazdinu u svatovima,a ustvari su dvoje svatova.
Prvi dan su svatovi kod mlade ,i onda su mladozenjeni gosti u svatovima,i to samo uza rodbina.
Slijedeci dan su kod mladozenje,a njeni gosti.
Al ja sam bio i jedan i drugi dan.Uglavnom se sjedi i gledaju se prek nisana

Ima i svirke ,al ne bas puno

oko
Besucher

#20 von Susi , 23.01.2010 22:14

Toga kod nas nije bilo....u jedan su isli pokloni, ali ljudi su ostali dobrovoljno. Oko pola pet su se prvi poceli
pozdravljat, a u pola sedam smo zakljucali vrata doma.
Bila sam na par svadbi di nisam htjela cekati pa sam se lijepo digla, dala mladencima poklon i pozdravila se.
Zakaj da se netko muci ako mu nije do toga i ako nemre dugo izdrzati?
U Medjimurju nemaju te probleme, ili? Koliko sam ja skuzila se darovi prije svatova donesi doma....ako se ne varam?

Susi  
Susi
Besucher

#21 von oko , 23.01.2010 22:16

Zitat von Susi

Zitat von oko
E da sjetio sam se i jednog neobicnog obicaja kojem sam prisustvovao kod mladenaca.
Drugi dan poslije vjencanja,u 16 h pred njihovim stanom na ulazu u zgradu skupilo se poveliko drustvo.Prijatelji,rodbina,susjedi,svatko je donio nesto od keramike ili porculana(mislim dal je pravi porculan nisam siguran) i onda se pocelo razbijat.Letili su servisi za jelo,case,flase,vaze,wc skoljke....uglavnom opci kaos.Kak mi je bilo zao svega sto su porazbijali,mogo sam to sve kuci ponijeti,sve novo .Uglavnom poprilicna gomila razbijenog.E sad je fora da to mlada mora sve pokupit i pocistit,kao nek zna sto je ceka u braku.I takooo

To ti se zove Polterabend, ali cudi me da je to bilo poslje vjencanja...inace se to prije vjencanja radi.
I koliko ja znam moraju to oboje pokupit i pocistit... Ali smije samo samo porculan bacat, nikakvo staklo.
Meni su ti Polterabendi uvijek dobri kada se moram rjesit starih salica ili tanjura ili druge keramike.

Meni je bilo logicno da ona cisti,kao i svaka pametna dobra zena

Vjerojatno si u pravu,nesjecam se tocno jel prije ili poslije.Pa samo porculan reko sam ti ,ima i porcuianskih flasa i casa ,ak si to mislila A tko je cistio i ne sjecam se,ja sam otisao u birtiju od tuge

oko
Besucher

#22 von Susi , 23.01.2010 22:18

A jojjjjjjjjjjjjj, ali to je njihov obicaj.....
Sjecam se kada se jedan radni kolega vjencao. Narucili su mu cijeli kamion sa
keramikom i iskipali mu u dvoriste.
tio je bio ljut jer je morao narucit kamion za smece.

Susi  
Susi
Besucher

#23 von Misko , 23.01.2010 22:44

-joj sta ste se raspisali

-i ja sam bila prisutna na razbijanju porculana.Ma to neke njihove cudne navike.Meni ko oku bilo zao svih onih pijata.

-jednom sam bila na djevojacko-momackoj veceri kod Njemaca.Islo je nas 80 .Trebalo je prije toga organizirat poklone.Mlada je trazila da joj svatko od nas ponese po jednu wc cetku.Nema problema,sitnica.Na to sam se samo nasmijala al kad sam pitala ostatak sta cemo jos napravit il ce svatko za sebe nesto ponjeti oni su mi dali prjedlog nek ja skupljam i da ce se po osobi dati 1 euro.

-to je za mene bija sok da nije moga bit veci.

-na kraju sam ja to skupljala i onda sam ih zamolila da nekako skupimo barem 100 eura na nas 80 i nisu bome svi dali vec samo pojedinci te se tu na jedvite jade skupilo tih 100 eura.Morala sam taj novac onda tj. te kovanice ubacit u kantu s pjeskom,dracom i uz to smo ponjeli sito.

-i onda kad smo doli predalo se mladencima najprije wc cetkice i onda su oni kleknuli i sitom cistili novac od pjeska a mene je bilo sram.

-80 ljudi a sto eura unutra.

-kazu Njemci da je to odlicno.

Misko
Besucher

#24 von Misko , 23.01.2010 22:47

Zitat von Susi
Oh Boze moj, znala sam da njemacki svatovi i nisu bas nesto, ali da je tako katastrofalno bilo......

-al zato njemacki sprovodi su odlicni.Dobijes kavu,sendvice,kolace,juhu a ponekad se nadje i stokod boljeg.

Misko
Besucher

#25 von Misko , 23.01.2010 22:52

-Njmacko vjencanje br.2

-svatko od nas je platija po glavi po 25 eura + poklone,salate,vino,sekt i kruh.Ostatak jela je bio narucen.

-pa ako nekoga zovem u goste ne trazim onda da sam snosi troskove vecere i pica.

-inace ja sam naviknula da kod njemaca vecinom kad ides u goste onda i ponesem ono sta pijem.

Misko
Besucher

#26 von Susi , 23.01.2010 22:55

Ajd ok, kod Leichenschmaus (kako Njemci vele) zna biti svega i svasta....
A kod nas karmine su jos gore...pa to se pece janjetina, prase i sta ja zna jos.

Susi  
Susi
Besucher

#27 von Misko , 23.01.2010 23:07

Zitat von Susi
Ajd ok, kod Leichenschmaus (kako Njemci vele) zna biti svega i svasta....
A kod nas karmine su jos gore...pa to se pece janjetina, prase i sta ja zna jos.

-kod nas u mom kraju se ne pece nit se slavi. Ako vec dodje neka rodbina iz dalekja onda je ok da se napravi rucak il tih dana kad netko dodje da se ponudi ljude s necim mada je to kod nas obicaj ovako i onako.Ne treba netko umrit da bi pocastili goste i rodbinu.

-i kod nas barem u ono vrime dok sam ja dol bila nikad nije postojao taj cirkus oko tih poklona.Pokloni za vjencanja su se davali kako tko dodje po mladu il kod madozenje kuci.Tako da bi pokloni ostali kuci i onda nakon toga se krece u opcinu il u crkvu na vjencanje i nakon toga se ide festat dalje.Nikakog govora na tim vjencanjima nikad nije bilo o poklonima nit se ikad ikoga stavljalo u neugodnu situaciju da je netko drugi dao vise od njega .

-pokloni su bili stvar dobre volje i svatko je uvijek nesto donija i ako nije opeta je bilo dobro.Prije se zvalo da bi se slavilo a danas ovi mladi zovu samo da bi dobili poklone i isplatili to vjencanje nazad.

-kazu da se podizu krediti prije vjencanja pa da kroz poklone novcane se taj kredit da isplatit i da cak ostane malo.

-nisu ni stupili nogom na brod u bracnoj luci a vec sebi na guzicu natovare kredite.

-a rodbina je prokleta.Ako ih ne pozoves onda neces nista ni dobit. Umjesto da daruju svoga bez obzira dal su bili na svatovima i janjetinom obrtaze zamrsili il ne oni su podli i jedva cekaju da ih se ne pozove.Te pozive samo smatraju teretom.Onako kad ih nepozoves mogu mirne savjesti rec:nisu me pozvali pa i ne moram ulazit u trosak da kupujem poklone. Njima je to jos drago

-meni se gadi ta dvolicnost,jad i bjeda.Zasto se nebi moglo darovat i bez velikih svatova?Nemaju svi novaca da slave na veliko.

-a i mladenci pozovu cilu obitelj jer ako pozoves jedne ne pozoves druge uvijek ce se netko nac naljucen.Ma sta god napravili uvijek nekome nije po volji.

-meni se svidjelo jedno vjencanje sta sam gledala i citala na jednom blogu o tome.Mladenci su skupili samo svoje prijatelje,one s kojima imaju nesto,kumover i s brodom otplovili na jedan otok i tamo festali bez ikoga tri dana.Roditelji su bili kuci spremni za ostale goste i tko je pozelija da slavi i od srca se veselija taj je i dosao,poklon donija i proveselija se s tim roditeljima.

Misko
Besucher

#28 von Misko , 23.01.2010 23:08

-ups...predug upis.Kamilice,skontaj

Misko
Besucher

#29 von Susi , 23.01.2010 23:22

Pa cek Misko, to sa poklonima je takav obicaj kod nas. I svatko da koliko moze.
Ali ne brini, ne govori nitko na mikrofn koliko je tko dao (pa nismo cigani ).

To sa kreditima je istina, ili najgore mi je kada racunaju jel budu sa poklonima u plusu
ili minusu. Ako nemrem platit velike svatove onda ih i ne trebam. Ali dolje mora sve bit
cake-make, po mogucnosti jos u restoranu gdje stolica kosta 80 ojreka po osobi.
Znas kaj se prosle godine desilo? Jedna cura je narucila svijece za 35000 kuna i na kraju je ostala
duzna cvijecarnici. Do dan danas nije platila. Isto smo culi od nase kuharice koja je pravila catering.
Narucili su samo najbolje i najskuplje a sada ih mora ganjat po sudovima da bi dosla do novaca.

Eto tu je mentalitet drugaciji, radi svatova se ne bih ovdje u Njemackoj bas ubacili u dugove....
a dolje mora jedna bit bolje od druge.
Nacitala sam se po forumima kako iznajmljuju vjencanice po 6000 kn. Pa di im je pamet??????
Ja sam svoju kupila i nije ni dosla pola te cijene kao da bi izanjmila dolje. Samo u mojoj ne pise neko
poznato ime dizajnera. Ma neke stvari nemrem svhatit a i necu shvatit.
Kol´ko para tol´ko muzike i gotovo.

Susi  
Susi
Besucher

#30 von Misko , 23.01.2010 23:30

Zitat von Susi
Pa cek Misko, to sa poklonima je takav obicaj kod nas. I svatko da koliko moze.
Ali ne brini, ne govori nitko na mikrofn koliko je tko dao (pa nismo cigani ).

.

-a joj,sad sam se sjetila jednih turaka

-kako koji gost uruci poklon otac od malde glasno rece na mikrofon tko je koliko dao.

-ti su ludi.Al na takav nacin i zaradu puno novaca.Svakome je neugodno ubacit samo stocku unutra.

-kod nas doli nisu takvi obicaji i meni je to bas fino.To gor kodvas ipak nekako baca na ciganliju sta se tice tih obicaja.

-prije par godina sam bila na jednom vjencanju na kojem je svirao otac od mlade s svojim bendom.Taj ti covjek svira svugdje po Hrvatskoj i BiH,tako da je pokupija puno tih cudnih obicaja koji ne dolazu iz naseg podnevlja i ubacija ih je u stimung tog vjencanja.

-neke stavri su mi se svidjele i nasmijale su me al neke sam odista smatrala ciganskima.

-i tu je bilo taj cirkus oko mlade,kupovanja mlade,laznih mladenki

-svega je bilo.Ok,bend mu je ludnica i covik zna zabavit ljude tako da se odista festalo do zore al ipak se vidilo da je to nesto na sta mi Dalmatinci nismo naviknuli.

Misko
Besucher

jeste li ikad bili u
Gdje nam je Misko?

Xobor Xobor Forum Software
Einfach ein eigenes Forum erstellen
Datenschutz