RE: Zasto

#46 von ghost , 22.02.2012 19:52

Zitat von Bodulski galeb

2.pokušavam zamislit psihološki profil ljudi koji ne žele ( u principu s time ide da i ne vole ) djecu ?
bilo bi i 3) , 4) ... itd .

A zasto bi zamisljao? Neka se cuju razna misljenja u ovoj temi. Mani vs. Josipa.
Evo je, (od min): 1:45 http://www.youtube.com/watch?v=vewECHoRMQ0

ghost  
ghost
Besucher

#47 von ghost , 22.02.2012 20:28

Svidja mi se ova recenica/stav od M. Gotovac:

" Razlicitosti su jedina prava stvar na svijetu"
" Ne moze sve biti sveto, sto nam se nalozi da je sveto"

ghost  
ghost
Besucher

#48 von ghost , 22.02.2012 20:33

I jedan, naravno, "dijasporski" reprazentativni? primjerak.
http://videoteka.novatv.hr/multimedia/an...skom-poslu.html
Ko zna, kakvih prica bi tu tek bilo dijasporski.
Ali ne zovu u studio.

ghost  
ghost
Besucher

#49 von Bodulski galeb , 22.02.2012 22:22

Zitat von provincijalka
ma daj molim te, bodule

Ok iluzija znam da tema ovog topica nije brak ( bez djece ) & neženje .
Ali dugoročno gledano to su razlozi demografskih minusa i izumiranja nekog naroda .

Postalo je pomodno ne imati stalnog partnera , već šarati ne samo do 30-te ... nego i do 40-te ,a onda i vazda ostati takav .
Sklapati brakove zbog istinske ljubavi ,a onda do beskonačnosti odgađati dijete , pa onda ..upss ( ne ide ) , je štoli drugo neg komocija , pa rekao bih čak i sebičnost .
I sve je to ok , kao i gay is ok .

Nemam ništa protiv ,ali smatram da to baš i nije neki napredak društva .

I nisam neki katolik mr ili mrs ghost , naime omanula mi se u ovih 4 desetljeća života i svađa i bogohulstvo i bračna prevara i pijanstvo i srdžba i nepoštivanje bližnjega svoga , pa čak i roditelja ..dakle univerzalni grešnik . Licemjerni (rimo)katolik

Nemam ništa protiv slobodoumnog načina življenja ,pa čak ni protiv onih koji traže svoj spol za životnog partnera ,ali da traže za to status braka mi je . Zna se što je brak i čemu služi . Meni primjerice brak dvoje mladih ljudi , bez namjere za stvaranjem djece ispada kao "krnji brak " ili ne poduzimanjem ničega da se dođe do djece , ispada besmislen .

Navest ću primjer iz moje uže rodbine u USA-dijaspori kamo je muški član do 40-te godine ignorirao želju svoje zaručnice , kasnije i supruge koja nije htjela imati djecu zbog "karijere" . Hodali su i u braku zajedno bili nekih 10-tak godina . Čak i kada ju je zaprosio ona mu je rekla "da" jer osjeća da ga voli ,ali da u životu ne planira imati djece i on je to ponovno zanemario .
Međutim tako je fakat i bilo i na kraju je doprinijelo krahu braka ... još je srećom stigao , odljubiti se , ponovno zaljubiti , oženiti , dobiti dijete u 46-oj godini i taman pred penzijom mali će mu biti punoljetan

Dakle , brak se sklapa ne samo isključivo zbog ljubavi , već i zbog produžavanja vrste i to je kako u kršćana , tako i u muslimana i židova identična svrha , a znam iz iskustva da popovi i hodže imaju ulogu da u svojim župama i džematima nametnu i to ? nakon nekoliko godinica brak-ovanja

Sad bi Suzy naravno popizdila jer kak se to može Crkva mešat u njihov intimni život
Pa ne pita te kakve su ti boje tange , neg jel bu kaj bilo od tog braka il ne bu ?
Posebice još ak Vas je oženil

Ok , znam da nije tema ,ali morao sam

Bodulski galeb
Besucher

#50 von Susi , 22.02.2012 22:28

Ne brini, necu te spotati....ali kako si ti to zamisljas? Musko i zensko se zaljube...vjencaju i onda se ustanovi da nemreju imati
djece.
Po tvome bi se trebalo rastavit (nije vazno da li je ljubav u pitanju), naci si novog partnera samo da bi se imalo djece... I kaj je sa onim koji nemre
imati djecu? Taj da ostane vjecno sam?

Kaj se tice svrljanja prije braka...moj stav znas. Bolje se prije braka ispucat nego kasnije u braku.

Susi  
Susi
Besucher

#51 von Kamilica , 22.02.2012 22:33

zasto bi cilj braka trebao biti: imati djecu?
i tko ima pravo odrediti koliko dana nakon vjencanja mora prvo, drugo, trece itd dijete doci na svijet ? bezveze

nece mi se secirati upise unutrag, preumorna sam i pre mi nije vrijedno.

Kamilica
Besucher

#52 von Bodulski galeb , 22.02.2012 22:41

Što je onda tebi Kami smisao braka ?

@Suzi - svi tvoji upitnici mogu ujedno biti i odgovori . Sve se to događa ,nekad uz dobre ili pak loše razvoje događaja.

Bodulski galeb
Besucher

#53 von Susi , 22.02.2012 22:45

Moji upitnici su samo bila pitanja, nikavi odgovori. Jer odgovor na ta pitanja ima svako za sebe.
Lako je laprdat ako nismo konfrotirani takvom situacijom, jelda?

Sta je sa onima koji radi neke bolesti nemreju (cak i ne smiju) dobit djecu?

Misljenje ti je uzasno pausalno.

Susi  
Susi
Besucher

#54 von celeste , 22.02.2012 22:53

diskusije radi: sto je sa onima koji rode i vise od jednog, pa im drzavne sluzbe uzmu djecu i daju ih u "foster care" ? nije zanemariv broj takvih slucajeva. (zbog nehumanog tretmana vlastite djece)

celeste  
celeste
Besucher

#55 von Bodulski galeb , 22.02.2012 23:00

Zitat von Susi
Moji upitnici su samo bila pitanja, nikavi odgovori. Jer odgovor na ta pitanja ima svako za sebe.
Lako je laprdat ako nismo konfrotirani takvom situacijom, jelda?

Sta je sa onima koji radi neke bolesti nemreju (cak i ne smiju) dobit djecu?

Misljenje ti je uzasno pausalno.

Rekao sam da tvoja pitanja mogu ujedno bit i odgovori .... sve se to događa . Dakle nisam bio odriješit i paušalan kao sam napisao da mogu bit . Znači mogu bit ,ali i ne moraju

Ja ti navodim jednu situaciju iz moje uže rodbine , druga situacija iz uže rodbine je također ta da su ljudi htjeli posvojit djecu ali nisu mogli zbog užasnig birokratskih problema ( o kojima smo već i pričali ) u 80-tim godinama ,a imali su tada već oboje prek 40 godina i zakon je za vrijeme YU bio još rigorozniji neg sad. Nravno da su ostali u braku i nisu se rastavljali ,ali su svjesni da su se kasno ženili , pa su već unaprijed jednog nećaka izabrali za nasljednika i sada im je kao sin . ž

Bolesti su također tužna priča .

ps:učinio sam sve što je bilo u mojoj moći DA SE NE MORAM KONFRONTIRATI sa takvom situacijom

Bodulski galeb
Besucher

#56 von opicen , 23.02.2012 09:36

bodule ,djeca se mogu imati i ako nisi u braku ..znas ono produzetak vrste itd
ali kako mi se cini tebe muci bijela kuga ...ma puno vise je razloga za slab natalitet a najveci je u drzavi i njenoj nesigurnosti ...ima istine i da su pojedinci prekomotni i da bi im u datom trenutku dijete bilo "teret" ali to je premali posdtotak da bi tu lezao problem ..
zaigraj se ti ministra i slozi mjere u ime drzave koje bi po tvom miusljenju rijesile problem ..
i imas odgovor na pitanje zasto nam se dogadja izumiranje hr vrste ..

opicen  
opicen
Besucher

#57 von Mangup , 24.02.2012 22:10

i kak dalje ,
bumo decu delali ili................

Mangup
Besucher

#58 von Bodulski galeb , 25.02.2012 08:49

Bravo opičeni , ne muči mene vanbračno ili bračno , ali djece nema , čak i gradovi padaju sa stanovništvom ...o selima da i ne govorim.
Pa da se sad vratim na dijasporu , okolo naokolo ...

Prekrasna hrvatska sela ,pusta , prazna ...

Oćeš po Slavoniji , Žumberku , Lici , Kordunu , Gorskom kotaru ... po otocima .

To je nekad vrvilo djecom , a sada prazne kuće , krovovi pod težinom snijega ove zime , propali , pali

No , dolazi neko drugo vrijeme . Ulaskom u EU ,doći će neki novi ljudi kad Hrvati neće.

To se već i prije događalo pa će opet , u zadnjih 20-tak godina prosjek su popravili doseljenici sa istoka , no sada ih više tamo nema.
Sada su ta ognjišta prazna ,a ni naša nisu bog zna kako živnula .
Malo je onih koji su se rasuli po Europi i Americi i vratili se sa nakon nekoliko godina . Veoma malo .

A Hrvati u dijaspori također nestaju , tope se ...asimiliraju .

Ovi mali otoci naše manjine također . Germaniziraju se , talijaniziraju , mađariziraju ,poslovakuju ,a i oni zadnji su se se počehali .
I nije im za zamjerit , izdržali su 500 godina.

A došlo je vrijeme da se miješamo , globaliziramo ... i trend je ( kein oder ein kind ) .

Posebice tako razmišljaju Hrvatice iz Hrvatske ,Bosanke i Hercegovke ( hrvatske nacionalnosti ) po tom su pitanju malkice naprednije

Dakle ... idemo na dolje.

I doma i u dijaspori .

Bodulski galeb
Besucher

#59 von Kamilica , 26.02.2012 15:52

[quote="Bodulski galeb"]Što je onda tebi Kami smisao braka ?

da ti pravo kazem, nakon svih ovih upisa, a i inace bez njih, ne vidim nekog velikog smisla
voljeti i ljubiti mogu i bez tog papira, djecu radjati isto tak... jedino sto se ne mogu rastati ak se nisam udala , daklem, nemam ni kaj dijeliti pol pol il se svadjati s nekim oko cucka

Kamilica
Besucher

#60 von Bodulski galeb , 26.02.2012 22:55

Zitat von Kamilica

Zitat von Bodulski galeb
Što je onda tebi Kami smisao braka ?

da ti pravo kazem, nakon svih ovih upisa, a i inace bez njih, ne vidim nekog velikog smisla
voljeti i ljubiti mogu i bez tog papira, djecu radjati isto tak... jedino sto se ne mogu rastati ak se nisam udala , daklem, nemam ni kaj dijeliti pol pol il se svadjati s nekim oko cucka

Tak je ! Praf imaš Kami

Ali kako god okreneš , Žumberak zjapi prazan ,a tak je lep

Bodulski galeb
Besucher

Reklama za Motivkino?
123

Xobor Xobor Forum Software
Einfach ein eigenes Forum erstellen
Datenschutz