Zasto

#1 von ghost , 16.02.2012 22:06

u REpublici Hrvatskoj imaju krivu predodzbu o iseljenistvu, tocnije, izvandomovinskoj Hrvatskoj?
Ne ide to mi nikako u glavu.

ghost  
ghost
Besucher

RE: Zasto

#2 von Bodulski galeb , 17.02.2012 10:35

Pojasni malo kako to ljudi u Hr gledaju na iseljeništvo

Iz tvog kuta gledanja , naravno

Bodulski galeb
Besucher

#3 von ghost , 17.02.2012 10:53

Zitat von Bodulski galeb
Pojasni malo kako to ljudi u Hr gledaju na iseljeništvo

Iz tvog kuta gledanja , naravno

Imam ideju, bilo bi odlicno, da ne pisemo generalizirano.
Tema je zapoceta, onako, komotno mogu reci, onako blesavo, tek otovreno u sve moguce pravce i to s jednim generaliziranjem, i otvorenim pitanjem, a koje se moze konkretizirati u razvoju pisanja.
Recimo, ukoliko, ti, trenutno boravis u okviru granica RH, mozes konkretno kako vidis izvandomovinsku HR, tocnije, kakve i koje predodzbe imas, sto se muva u tvojoj glavi?
Izbaci. Kakve slike imas u glavi?
A ja cu pokusati vidjeti hoce li to uci u moju glavu?
Ok?

ghost  
ghost
Besucher

#4 von Susi , 17.02.2012 13:00

Znaci rijec je o dijaspori? Bila ona u Njemackoj, Engleskoj, Svicarskoj.....ili u Bosni i Hercegovini?

Susi  
Susi
Besucher

#5 von ghost , 17.02.2012 13:06

Zitat von Susi
Znaci rijec je o dijaspori? Bila ona u Njemackoj, Engleskoj, Svicarskoj.....ili u Bosni i Hercegovini?

Da. Zamisljeno je da se misli na sve Hrvate koji trenutno borave i zive izvan granica RH.
Kazu mi da je "dijaspora" nepotpun i nedovoljan izraz, jer ne obuhvaca sve, onako krnjav.

ghost  
ghost
Besucher

#6 von oko , 17.02.2012 13:24

Mislim da sam vec negdje ovdje ili na nekom od bivsih foruma pisao o tome,al nema veze..malo mogu i iz dosade

Kriva predodjba? Ne znam ,za sebe mislim da ne.Imao sam cesto priliku ici van i vidjeti kako se zivi.Glupo bi bilo reci da je isto kao i kod nas.Naravno standard je u pitanju,sto drugo.I mogucnosti dakako,al to opet ovisi pojedinacno o svakom covjeku naosob.

Zasto se islo? Iz razno raznih razloga,neimanje posla,znatizelja,politickog progona(ali rijetko) ,a bome i iz hostapleraja.

Kako se zivjelo ?Pa to opet ovisi od pojedinca.Ako se komotno zivjelo sa svime sto je nudio zapad,taman toliko se i zaradjivalo,malo je ostajalo za neke stvari o kojima smo „mi“ mislili da se nude na pladnju,i samo ih uzmes.
Veliki dio je radio i tesko zivio,jer su htjeli stvoriti nesto za sebe i za svoju djecu,ne tamo,ovdje.Dolazilo se sa novim automobilima,gradile su se kuce,i to sve u dvadesetak dana boravka u domovini.Naravno to je vecini izazivalo zavist,ne znajuci koliko tezak i naporan rad stoji iza svega.Odlazilo se na godinu dvije,mozda pet,ali je vecina ostajala,sa uvijek podsvjesnim pitanjem ,kada se vratiti,i davanjem obecanja samome sebi,na godinu.Po meni je to najveca greska,pogotovo za one,ciju su djecu u domovini odgajale tetke ili bake.I vracalo se naposljetku,u dvorce,prazne,djeca otisla svjojim putem.

Naravno ima i drugih primjera,ne kazem uopce da je to pravilo.

Vremena su se polako mijenjala,sjaj i bljestavilo malo je provirio i na nasa vrata.A i zapad je postajao sve tmurniji.

Svatko tko je otisao ,skidam mu kapu na harbrosti,ali ga na neki nacin i zalim.Uostalom svatko bira svoj put.Meni uvijek kad pomislim na dijasporu prostruji kroz glavurdu ona pjesma

Ostajte ovdje!...Sunce tuđeg neba,
Neće vas grijat kô što ovo grije;
Grki su tamo zalogaji hljeba
Gdje svoga nema i gdje brata nije.

Od svoje majke ko će naći bolju?!
A majka vaša zemlja vam je ova;
Bacite pogled po kršu i polju,
Svuda su groblja vaših pradjedova.

Za ovu zemlju oni bjehu divi,
Uzori svijetli, što je branit znaše,
U ovoj zemlji ostanite i vi,
I za nju dajte vrelo krvi vaše.

Kô pusta grana, kad jesenja krila
Trgnu joj lisje i pokose ledom,
Bez vas bi majka domovina bila;
A majka plače za svojijem čedom.

Ne dajte suzi da joj s oka leti,
Vrat'te se njojzi u naručju sveta;
Živite zato da možete mrijeti
Na njenom polju gdje vas slava sreta!

Ovdje vas svako poznaje i voli,
A tamo niko poznati vas neće;
Bolji su svoji i krševi goli
No cvijetna polja kud se tuđin kreće.

Ovdje vam svako bratsku ruku steže -
U tuđem svijetu za vas pelen cvjeta;
Za ove krše sve vas, sve vas veže:
Ime i jezik, bratstvo, i krv sveta,

Ostajte ovdje!... Sunce tuđeg neba
Neće vas grijat kô što ovo grije -
Grki su tamo zalogaji hljeba
Gdje svoga nema i gdje brata nije...

Ako imam krivu predodjbu,prihvacam sve ispravke.Nikad nije na odmet nesto naucit .Vise iskrenih prica od osoba iz dijaspore u mnogome bi pomoglo.

oko
Besucher

#7 von Bodulski galeb , 17.02.2012 13:45

Dakle shvatih ovo kao propitkivanje našeg znanja o iseljeništvu !

Mene su recimo učili da razlikujem dijasporu od nacionalnih manjina u susjednim državama , a postoji i pojam privremenog rada u inozemstvu ili pak na moru .

Pa tako moje krhko znanje zna za manjine:

Gradišćanskih Hrvata ( Austrija , Mađarska , Slovačka )
Karaševskih Hrvata ( Rumunjska )
Molizanskih Hrvata ( Italija )
Hrvata u Srbiji ( Bunjevaca i Šokaca ) ,te na Kosovu ... mada sa terminom Janjevaca treba biti oprezan .
Hrvata u Crnoj Gori ( na potezu od Herceg-Novog do Sušnja tj. sjevernog predgrađa grada Bara )

i o svima njima možemo govoriti kao o autohtonim Hrvatskim manjinama po svijetu .

Dijaspora je veoma raštrkana,ali ja primjerice dijasporu dijelim na :

Hrvate u Sjevernoj i Južnoj Americi
Hrvate u Južnoj Africi
Hrvate u Australiji & Novom Zelandu
Hrvate po Europi ,
a
na Hrvate u Sloveniji i Makedoniji gledam kao na Hrvate koji nisu manjina , već najnovija dijaspora po ex-Yu republikama .

Poznato je da Hrvati iz BiH imaju svoju državu Bosnu i Hercegovinu gdje su i konstitutivni narod sa još dva druga naroda u toj nama susjednoj zemlji .

Čitao sam da je jošš pred malo bilo i nekoliko Hrvatskih mjesta u Češkoj ,ali su nestali .... a o Bijelim Hrvatima iz južne Poljske mislim da je iluzorno raspravljati.

Nego ne znam dal znate , stvara se nova dijaspora Hrvata po Arabiji ( Kuwait, Abu Dhabi , Dubai )

Eto ima nas ,ali sve manje i manje ...

Bijela kuga ... da , da

Bodulski galeb
Besucher

#8 von Kamilica , 17.02.2012 14:07

imaju takvo misljenje jer nisu probali, nista drugo
biti "vani" kod nekoga u posjeti ili imati susjede, "gastarbajtere" nije dovoljno
ja sam otisla van jer mi se islo
ostajem ovdje zato jer mi se ostaje
a "tudja" i "domaca" sunca koja griju ovak ili onak.... nisam taj tip, sorry... meni je sunce lijepo i dobro i tu i tamo i posvuda gdje budem
bitno je samo naci zastitni faktor koji odgovara svakom pojedinacno
a taj faktor si biramo sami, kao i vecinu stvari u zivotu

Kamilica
Besucher

#9 von ghost , 17.02.2012 14:24

@ Bodul, nije lose za pocetak teme. Prvo napisati gdje ih sve ima. , gdje su ponikli, i kamo ih "vjetar" odnio.
Tek mi nije nije jasno, i ne ide mi u glavu ta "razlikovanja", da nekazem razvrstavanja, kao da ih u ladice stavljas.
Dakle, da zakljucimo, svi Hrvati koji borave izvan granica RH imaju jednu zajednicku domovinu, a to je Republika Hrvatska.
Kako Ustav RH pise, crno na bijelo: „Republika Hrvatska ustanovljuje se kao nacionalna država hrvatskog naroda ..."

ghost  
ghost
Besucher

#10 von Kamilica , 17.02.2012 14:26

ho hu
a da krenemo od seobe slavena, u ne tako davnom 7 stoljecu ?!

Kamilica
Besucher

#11 von ghost , 17.02.2012 14:30

Zitat von oko
.

Ako imam krivu predodjbu,prihvacam sve ispravke.Nikad nije na odmet nesto naucit .Vise iskrenih prica od osoba iz dijaspore u mnogome bi pomoglo.

Ima ih. Ali tek na margini se cuju, tu i tamo.
Komunikacija je dosta poremecena, iz razno raznih razloga. O tome se moze. Ako ne komuniciras i ne mozes znati kakva tko sliku ima u glavi.
Recimo ovo Nikola Zirdum je rekao ovu recenicu: "No stanje u hrvatskim medijima je takvo da će i danas na HRT-u prije biti objavljena vijest kako je somalski kralj operirao slezenu nego kako li žive Hrvati u Čileu, Subotici, Rumunjskoj, Australiji ili ne daj Bože Bosni i Hercegovini."
Mozemo govoriti o dvije slike:
- ona koja dominira u medijima, slika u javnom prostoru i znanju
- ona na osobnim razinama

ghost  
ghost
Besucher

#12 von ghost , 17.02.2012 14:31

Zitat von Kamilica
ho hu
a da krenemo od seobe slavena, u ne tako davnom 7 stoljecu ?!

Izvoli. Citam.
Ne vidim nista lose u definiranju pojma, popisu stanja trenutne predodzbe, rasclambi.
Odoh sad vidjeti sto si ti pisala.

ghost  
ghost
Besucher

#13 von ghost , 17.02.2012 14:35

Zitat von Kamilica
biti "vani" kod nekoga u posjeti ili imati susjede, "gastarbajtere" nije dovoljno
a "tudja" i "domaca" sunca koja griju ovak ili onak.... nisam taj tip, sorry... meni je sunce lijepo i dobro i tu i tamo i posvuda gdje budem

Hmmm.. Ovo mi se nekako cini da bi pasalo u svaku temu. Univerzalni paket.
Sta je sada tebi vani a sto unutra ovdje Mogla bi ovaj tekst staviti i u onu temu zasto ovdje?
Nejasana si mi, da tako kazem.
Ne znam zasto da te ufatim, za glavu ili za rep.

ghost  
ghost
Besucher

#14 von Bodulski galeb , 17.02.2012 14:39

Ghost: Ako već želiš nešto citirati iz Ustava , onda daj bez onih ... , cijeli članak molim lijepo

A što se tiče navedenoga , naravno da je Hrvatska matična zemlja hrvatskog naroda , no matica u pčelinjaku ima mnogo pčela ...i ne vraćaju se sve svojoj matičnoj košnici. Tako da ja jednu malu košnicu pčela vidim i u BiH , pa i Gradišću ,ako se tako može reći .

ps:ništa nije crno bijela ----> prevladava siva u bezbroj nijansi

Bodulski galeb
Besucher

#15 von Kamilica , 17.02.2012 14:50

Zitat von ghost

Zitat von Kamilica

Hmmm.. Ovo mi se nekako cini da bi pasalo u svaku temu. Univerzalni paket.
Sta je sada tebi vani a sto unutra ovdje Mogla bi ovaj tekst staviti i u onu temu zasto ovdje?
Nejasana si mi, da tako kazem.
Ne znam zasto da te ufatim, za glavu ili za rep.

nemoj me hvatati, moglo bi me zaboljeti
mislim da se pravis da ne znas sto je "vani" a sto nije, samo se pravis toso
ne mogu dokuciti zasto

Kamilica
Besucher

Reklama za Motivkino?
123

Xobor Xobor Forum Software
Einfach ein eigenes Forum erstellen
Datenschutz